Hoe teken je een foto na? (4 technieken)
07 november 2019 

Hoe teken je een foto na? (4 technieken)

Als je graag goed wil leren tekenen is leren natekenen een belangrijk onderdeel. Door bijvoorbeeld een foto na te tekenen leer je je hand om te doen wat je oog ziet: Een goede hand-oog coördinatie dus! Nu zal het in het begin best lastig zijn om een foto goed na te tekenen met de juiste proporties, maar er zijn wel meerdere technieken mogelijk die het begin ietsje makkelijker kunnen maken. In deze blog lees je over 4 technieken die je kan gebruiken om een schets op te zetten aan de hand van een foto! 

 Techniek 1: Schetsen uit de losse pols 

Bij het schetsen uit de losse pols maak je geen gebruik van hulpmiddelen. Je gebruikt puur je hand-oog coördinatie en kennis om de correcte proporties te tekenen. Hier zie je daar een demonstratie van! In dit geval wordt er een hond getekend. 

 Techniek 2: Het raster 

Deze techniek wordt erg vaak gebruikt. Je verdeelt je papier én referentiefoto in gelijke vakken. Print je referentiefoto uit en maak met behulp van een liniaal vakken op de foto. Vervolgens pak je je tekenpapier en daarop maak je evenveel vakken. Je mag zelf bepalen hoeveel vakken je maakt, maar zorg er dus wel voor dat de hoeveelheid op de referentiefoto gelijk is aan de hoeveelheid op je tekenpapier. Als je dat gedaan hebt kan je per vakje gaan natekenen wat je ziet op de foto. 

 Techniek 3: Overtrekken 

Overtrekken is soms nog een beetje een taboe in de kunstwereld, maar ook dit is een techniek die door veel professionals wordt gebruikt! Overtrekken kan je doen met overtrekpapier/carbonpapier, maar je kan ook de achterkant van je geprinte referentiefoto zelf invullen met grafiet. Als je vervolgens met een potlood over de buitenste lijnen van je foto gaat zal het grafiet doordrukken op het tekenpapier, waardoor je een nette lijntekening creëert! 

 Techniek 4: Hulplijnen 

Dit is een handige manier van schetsen als je zoveel mogelijk uit de losse pols wil schetsen, maar toch ook een beetje houvast nodig hebt. Op je referentiefoto meet je alle belangrijke punten uit en zet je deze punten over op je tekenpapier door middel van stippen of strepen, waarna je kan gaan schetsen. Zo weet je zeker dat je schets niet te groot of te klein wordt en dat de proporties juist zijn. 

Wil je deze technieken nou op video bekijken en mee tekenen? Op onze ledensite heb ik nog drie extra tutorials toegevoegd voor technieken 2 t/m 4! 🙂

Welke schetstechniek gebruik jij het meest? Laat het hieronder achter in de reacties! 

Riet
Door

Riet

op 16 Nov 2019

Dank je wel, heel goed uitgelegd .

Leontine van Vliet
Door

Leontine van Vliet

op 21 Nov 2019

Fijn om te horen, Dankjewel!

Sara
Door

Sara

op 30 Dec 2019

hoe heete dat ding waarmee je de snoorharen maakte?

mariejose
Door

mariejose

op 03 Apr 2020

dottingtool

Janine Blootshoofd
Door

Janine Blootshoofd

op 08 Jan 2020

dankjewel voor de uitleg

Paula Doms
Door

Paula Doms

op 14 Jan 2020

Bedankt voor de uitleg

Peter Lems
Door

Peter Lems

op 15 Jan 2020

Met een raster tekenen is heel oud en dateert uit de middeleeuwen. Beste is een paar hulplijnen en bij een portret de juiste verhoudingen zoals oogafstand en verdeling ogen neus en mond als basis.

Nanette
Door

Nanette

op 23 Feb 2020

heel mooi en goed uitgelegd. Ik start net met tekenen. Ik heb een vraag over je potlood, is dit een b potlood of hb?

Ria
Door

Ria

op 28 Feb 2020

Ik teken het via mijn projector.. Werkt heel goed.

jolanda kup
Door

jolanda kup

op 29 Oct 2020

Hoi Ria, heb je tips voor een goede projector? Ik wil er één aanschaffen.

HIL
Door

HIL

op 10 Mar 2020

ben net bezig met tekenen en doe dit uit lossen pols. uitleg is goed te volgen

Marianne
Door

Marianne

op 11 Mar 2020

De overtrek methode. maar wil het graag beiden leren

Marijke Marijke Groen
Door

Marijke Marijke Groen

op 26 Mar 2020

Ik heb de A4 lightpad voor diamant painting, merk Ornamy. Bij Bol.com te verkrijgen. Alleen voor de juiste verhouding/plaats ogen, neus, mond en omtrek schedel. Scheelt veel tijd.

Leontine van Vliet
Door

Leontine van Vliet

op 26 Mar 2020

Goede tip Marijke!

Karin Keizer
Door

Karin Keizer

op 12 Jun 2020

Hi Marijke, dit kan denk ik alleen op dun tekenpapier? Ik werk graag met pastelmat en daar komt het licht niet doorheen.groetjes, Karin

Marjolijn
Door

Marjolijn

op 25 May 2020

Leuk de hond tekenen uit losse pols. Hij lijkt zelfs.

Mariet
Door

Mariet

op 19 Aug 2020

Ben met deze uitleg heel blij lekker is het toch met potlood tekenen. Dank je wel groetjes Mariet

Ievje
Door

Ievje

op 16 Oct 2020

Mooie duidelijke uitleg Thx

Ger
Door

Ger

op 01 Dec 2021

Supergoede tips. Maar als ik overtrek of raster maak, zie ik bij kkeurpotloodtekeningen en waterverf altijd nog de rasterstreepjes. Hoe verwijderen jullie die dan?

Hoi
Door

Hoi

op 27 Sep 2022

Hoi

Cees Slokker
Door

Cees Slokker

op 15 Oct 2023

Prachtig werk. Ik teken fotografische portretten. Ik werk altijd met 2b potloden en trek nooit over,

Reactie plaatsen